Main content
Home Archived News Ozark Students Win Big at Competitions

Ozark Students Win Big at Competitions

  • Kerry Russell of Van Buren (Air Conditioning and Refrigeration), HVACR: first;
  • Matt Marsh of Booneville (Automotive Service Technology), parts specialist: first;
  • Hayden Bolding of Hot Springs (AST), automotive service: second;
  • Joe Turner of Paris (AST), parts specialist: second;
  • Edwin Hesslen of Paris (Computer Information Systems), team web design: first;
  • Nathan Mitchell of Charleston (CIS), team web design: first;
  • Matthew Mounts of Ozark (CIS), technical computer applications: first;
  • Kyle Domerese of Clarksville (Collision Repair Technology), collision repair: second;
  • Trevor Dewitt of Paris (CRT), automotive refinishing: third;
  • Karli Haley of Russellville (Cosmetology, ATCC), cosmetology novice: second;
  • Andrew Hansen of Lamar (Culinary Arts, ATCC), restaurant service: first;
  • Dustin Hillard of Ozark (Industrial Control Systems), electronic technology, second;
  • Matthew McCartney of Paris (ICS), electronic technology, third;
  • Dewie O’Bar of Mulberry (Welding Technology), welding fabrication: first;
  • Blake Becker of Paris (WT), welding fabrication: first;
  • Jerry Scroggins of Spiro, Okla. (WT), welding fabrication: first;
  • Jeffrey Bartlett of Van Buren (WT), welding fabrication: second;
  • Terry Bartlett of Alma (WT), welding fabrication: second;
  • Derek Miner of Lavaca (WT), welding fabrication: second;
  • William Bachman of Hagarville (WT), welding: first;
  • Richard Cagle of Mulberry (WT), welding: third.
  • The following are the names of ALPNA winning students, their program of study, competition category and place:
    • Jonathan Estep of Clarksville (Practical Nursing), talent: first;
    • Mark Ruff of Scranton (PN), anatomy/physiology: first;
    • Megan Evans of Charleston (PN), CPR-team: third;
    • Amanda McCabe of Alma (PN), CPR-team: third.
    The following are the names of PBL winning students, their program of study, competition category and place:
    • Leora Moore of Cedarville (Business Technology), retail management: first;
    • Dawn Smith of Ozark (BT), project management: third.
    Debbie Wofford of Ozark, business technology program chair, was also awarded PBL Outstanding Local Chapter Adviser of the Year Award.]]>