Main content
Home Archived News ATU’s Top Community Builders Recognized

ATU’s Top Community Builders Recognized

Image of

The Arkansas Tech University Division of Student Affairs honored students, faculty and staff for their contributions to the activities beyond the classroom that enriched life on campus during the 2018-19 academic year with an awards and recognition program at Tucker Coliseum on Tuesday, April 23.

Top award winners included Kara Johnson (photographed), coordinator of civic engagement, who garnered the Cupola Award for going “above and beyond to deliver the highest standard of service for students,” and student Greydon Turner, who captured the Green and Gold Spirit Award.

Order of Omega won outstanding student organization of the year and John Sisco, president for Order of Omega, was presented with the student organization president of the year award.

The registered student organization project of the year prize also went to Order of Omega. The honor society was recognized for its Greeks Give Back program.

National Society of Leadership and Success was identified as the most improved registered student organization at ATU over the past year.

Noah Tidmore was chosen as student organization member of the year for his service to Student Government Association.

Dr. Tara Hart, who advises SPECTRUM, was named outstanding faculty/staff advisor of the year.

Dr. Brendan Toner, assistant professor of political science, was recognized as ATU professor of the year.

ATU students Anna Adams-King, Sarah Bayird, Jessica Boone, Aaron Collier, Carly Copeland, Meredith Darnell, Marisa Drevenak, Hunter Eshnaur, Audrey Fitts, Emily Geels, Mallory Heft, Sydnie Henson, Devin Hester, Kimberly Huff, Natari Irvin, Hunter Johnston, Kyler Keddie, Lakyn Kidd, Lacy Knox, Chloe Lance, Dianna Leal, Blair Miller, Wyatt Norris, Ellie Perkins, Kirsten Reid, Annabel Rowlands, Graycen Russell, Sydney Secrest, Maggie Silva, Jayson Simmons, John Sisco, Holly Spear, Sydney Stone, Lauren Thomas, Madison Vigil, Macy Webb, Reid Wheeler and Brooklyn Woodworth earned the Service Excellence Award for logging 100 or more community service hours through theLINK during the 2018-19 academic year.

Additional awards announced on Tuesday night included:

Greek Life
Greek Chapter of Excellence: Alpha Sigma Tau
Greek Woman of the Year: Charley Jo Chesney
Greek Man of the Year: Mitchell Williams
Chapter President of the Year: Mason Cline
Outstanding New Sorority Member: Emilee Smith
Outstanding New Fraternity Member: Jesus Avila

Campus Recreation
Female Official of the Year: Allison Cree
Male Official of the Year: Logan Lynch
Female Official Rookie of the Year: Alyssa Spoon
Male Official Rookie of the Year: Allen Rockett
Intramural Female Athlete of the Year: Jaycie Neeley
Intramural Male Athlete of the Year: Cavin Reed

Residence Life
Living Learning Community Faculty Member of the Year: Dr. Patricia Buford
LLC Program of the Year: "Engineering Week" by Luke Gerring and India Penn
LLC Student of the Year: Glendon VanSandt, MBG Leadership LLC
Desk/Office Attendant of the Year: Callie Jo Wright
Organization Leader of the Year: Destiny Harris, RHA President
"3 C" Program of the Year: "Paine’s Pups" by Paine Hall
Tech Time Program of the Year: "Don’t Mask Mental Health" by Rachel Morrison and Amanda Hampton
Community Builder of the Year: Austin Espejo
Building of the Year: M Street
Graduate Assistant of the Year: Erin Durigan
Rookie Resident Assistant of the Year: Bri Robinson
National Residence Hall Honorary Peer R.A. of the Year: Ely Soto
Resident Assistant of the Year: M Street’s Rachel Morrison and Nutt Hall’s Eric Givens
Janet Roys Award for Distinguished Service: Dr. Tara Hart

Student Activities Board
SAB General Board Member of the Year: Destiny Harris

Spirit Squads
Most Spirited Member, Cheer: Macy Webb
Most Spirited Member, Dance: Blair Miller
Most Improved Member, Cheer: Megan Reece
Most Improved Member, Dance: Claire Jones
Most Valuable Member, Cheer: Tristan Cagle-Trundle
Most Valuable Member, Dance: Spencer Hurlbut
True Grit Award, Cheer: Paden Cook
True Grit Award, Dance: Callie Purtell
Academic Award, Cheer: Kaley Jones
Academic Award, Dance: Claire Jones
Leadership Award, Cheer: Tristan Cagle-Trundle and Macy Webb
Leadership Award, Dance: Makayla King and Spencer Hurlbut

Student Government Association
Senator of the Year: Charleigh Kennamore