ATU-Ozark and ATCC Students Receive Top Awards at State Competitions

OZARK- Arkansas Tech University-Ozark Campus and Arkansas Tech Career Center students have been representing the university at various spring competitions. Students competed at the Skills USA State competition in Hot Springs and the PN Student Skills Competitions in Batesville.

Congratulations to all students who garnered awards.

Skills USA

Gold Patrick Enoch, Magazine, Automation, Robotics and Automation Technology

Gold Richard Marques, Ozark, Air Conditioning and Refrigeration; HVAC

Gold Randy Gunter, Ozark, Collision Repair Technology, Automotive Service Technology

Gold Ryan Wages, Clarksville, Automotive Service Technology; Auto Parts Specialist

Gold Kaleb Freeman, Clarksville, Computer Information Technology; Information Technology Services

Gold Marcus Watson, Paris, Computer Information Technology; Technical Computer Application

Gold Jennyfer Gallegos, Ozark, Cosmetology; Job Demonstration Skills

Gold Emily Wyles, Ozark, Cosmetology; Job Interview

Gold Andrew Dolson, Clarksville, Collision Repair Technology; Collision Repair Technology

Silver Andy Patton, Ozark, Automotive Service Technology; Diesel Equipment Technology (Truck)

Silver Richard Gragg, Ozark, Computer Information Technology; Technical Computer Application

Silver Justine Fitzgibbon, Bentonville, Collision Repair Technology; Automotive Refinishing

Silver Cecil Troub, Paris, Computer Information Technology; Information Technology Services

Silver Levi Forst, Scranton, Air Conditioning and Refrigeration; HVAC

Bronze Josh Burke, Booneville, Automotive Service Technology; Auto Parts Specialist

Bronze Moises Lopez, Fort Smith, Automotive Service Technology; Automotive Services

Statesman Award Richard Gragg, Ozark, Computer Information Technology

Statesman Award Jonathan Ketcherside, Russellville, Computer Information Technology

Statesman Award Marcus Watson, Paris, Computer Information Technology

ATCC

Gold     Davis Laney, Pottsville, Criminal Justice, Crime Scene Investigation

Gold     Michael Johnson, Russellville, Criminal Justice, Crime Scene Investigation

Gold     Iris Alvarado, Russellville, Criminal Justice, Crime Scene Investigation

Gold     Blaine Fechter, Pottsville Culinary- Culinary Arts, Crime Scene Investigation

Silver   Christopher Andrews, Russellville, Computer Engineering- Computer Maintenance Tech

Silver    Randy Jackson, Pottsville, Robotics- Robotics and Automation Technology

Silver    Marvin Ruiz, Russellville, Robotics- Robotics and Automation Technology

Silver Gisselle Jimenez, Russellville, Cosmetology, Nail Care

Bronze Sarah Cates, Atkins, Automotive, Extemporaneous Speaking

Bronze Nyah Crowell, Dardanelle, Cosmetology, Nail Care

 ALPNA Awards

2nd place Aundrey Griffith, Ozark, Mystery Test

2nd place Raimie Kern, Ft. Smith, Medical Terminology

2nd place Brooklyn Ree, Ozark and Jessica Rogers, Altus, Two man CPR

3rd place Kalim Harris, Ozark and Charley Wilbourn, Alma, Two man CPR

Speak Your Mind

*